Р. Гречуха, Г. Дудок, Л. Курилко, Л. Полюга
Могікани гімназії
ISBN 978-966-8460-64-7
Р. Гречуха, Г. Дудок, Л. Курилко, Л. Полюга
Могікани гімназії (Другий клас 1943-44 рр.)
Львів: Видавництво Тараса Сороки, 2009. – 176 с.
ISBN 978-966-8460-64-7
У книзі зібрані спогади про тернисті життєві шляхи колишніх учнів другого класу Львівської академічної гімназії в часи Другої світової війни, післявоєнного лихоліття, еміграції, про їхній внесок у світову та українську науку, культуру і мистецтво.
Знаковою подією в українській історії, зокрема історії Львова, став світовий з’їзд колишніх учнів Академічної гімназії у Львові, який відбувся в 1992 р., а наказом Львівської обласної державної адміністрації № 399 від 06 липня 1992 р. відкрита, а насправді поновлена, на базі середньої школи № 1 сучасна Львівська академічна гімназія як наступниця давньої Академічної гімназії. Робота з’їзду і реорганізація СШ №1 в Львівську Академічну гімназію знайшли широке висвітлення в третьому томі ювілейного збірника про Академічну гімназію у Львові передвоєнного та частково воєнного часу.
Кожен із трьох томів збірника містить ґрунтовні історичні матеріали і спогади про різні періоди багатолітньої діяльності гімназії – колиски української інтелігенції. На сторінках збірника простежені складні долі професорів і учнів гімназії, розкрита роль цього навчального закладу у суспільному житті України та світу.
Третій том завершує період довоєнної історії гімназії і подає тільки коротку згадку про воєнний період 1941-1945 рр. Цей матеріал вміщений в публікації А. Рудницького, у якій автор вважає потрібним поглибити дані про воєнний період 1941-1945 рр. і простежити особисті долі гімназистів – могіканів цього періоду. Основною базою такої роботи міг би стати відновлений архів Академічної гімназії. Першою спробою поповнення архіву став ініціативний пошук біографічних матеріалів гімназистів, розпочатий п. Любомиром Курилком — організатором і фондатором видання збірника біографічних відомостей про гімназистів другого класу та професорів цього закладу як доповнення до третього тому Ювілейної книги Академічної гімназії у Львові.
На щастя збереглася групова фотографія гімназистів з 1943 р. і тому відсутність архівних матеріалів з воєнного періоду наштовхнула на думку розпочати пошук відомостей від живих ще гімназистів та їх родичів.
Ініціативну групу очолив представник п. Любомира Курилка у Львові п. Григорій Дудок, який опублікував фотографію у пресі та розробив методику контактів і збір матеріалів.
Таким чином була віднайдена частина гімназистів, які при зустрічах згадали тих, які відсутні на фотографії 1943 року, а також і тих, з якими разом навчалися в 1943-44 рр. у другому класі гімназії. Дехто з них передчасно залишив гімназію, в т. ч. через виїзд батьків на Захід, а можливо, хтось зголосився до навчання.
Отже, в майбутньому під девізом “Другий клас гімназії 1943-44 рр.” треба розуміти (дещо умовно) гурт учнів, яким долею судилося разом навчатися в гімназії впродовж періоду, що охопив 1942-44 воєнниі роки. Спогади про них представлені в книзі.
Зібраний матеріал можна вважати основою для публікації нової інформації про могіканів гімназії, а це породжує надію на продовження пошуку для завершення цієї роботи та публікації біографічних розвідок про таких відомих осіб, як кардинал Любомир Гузар, професор медичного університету онколог Борис Білинський, доцент медичного університету хірург Лідія Криштальська, професор Львівського національного університету ім. І.Франка біолог Мирон Деркач, професор Львівської музичної академії піаніст Олег Криштальський, професор Орест Сосюкало і багатьох інших діячів науки, культури і мистецтва, які плідно працювали і працюють для українського народу і світової цивілізації. Окремої уваги і зусиль вимагають пошуки спогадів про тих гімназистів, котрі через історичні обставини 40-50 років були змушені покинути Україну або були репресовані.
Дирекція Львіської академічної гімназії запрошує всіх названих і ще не вказаних осіб долучитися до пошукової роботи, прислати свої рукописи і фотографії до бібліотеки гімназії для поповнення архіву славної української Академічної гімназії у Львові.
Р. Гречуха